Rozpoczęła się nowa edycja Pól Nadziei
Dnia 2 października 2019 r. w Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty odbyła się inauguracja kampanii Pola Nadziei edycja 2019/2020. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety w kaplicy hospicyjnej. W nabożeństwie uczestniczyli kapłani, podopieczni i wolontariusze Hospicjum, zaproszeni goście oraz delegacje uczniów i nauczycieli ze szkół z Kielc i regionu. Na wstępie zastępca dyrektora Caritas Kieleckiej ks. Krzysztof Banasik przypomniał cele kampanii hospicyjnej i podkreślił wkład wielu osób w Pola Nadziei. O oprawę muzyczną zadbała schola parafialna z Chełmiec. Ks. bp Andrzej Kaleta w homilii mówił, że liturgiczne wspomnienie Aniołów Stróżów tego dnia powinno kierować nasze myśli na tych, którzy towarzyszą nam w przeżywaniu radości i smutków, a także przekazują Bożą wolę. Biskup zauważył, że podobnie każdy człowiek związany z hospicjum towarzyszy bliźniemu, który znajduje się w potrzebie. Wasze towarzyszenie osobom chorym jest nieocenione i niewątpliwie wypływa z potrzeby serca. Pomoc niesiona podopiecznym hospicjum domaga się wcześniejszego, tak jak u aniołów – zapatrzenia w Boga, bo tylko tak umocnieni możecie towarzyszyć człowiekowi w jego cierpieniu. Jako osoby wierzące wiemy, że droga do zbawienia wiedzie przez krzyż trudu, a niekiedy cierpienie. Jednak na końcu tej drogi czeka na nas Chrystus, który pierwszy ją przeszedł. Być może dzięki naszej wierze ktoś także dostrzeże nadzieję, która pomoże mu przetrwać niełatwe chwile – zachęcał biskup Kaleta.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie w sali konferencyjnej Hospicjum. W ciepłych słowach o idei hospicyjnej wypowiadali się senator RP Krzysztof Słoń, dyrektor kancelarii prezydenta Kielc Sławomir Stachura, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Katarzyna Nowacka, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON Andrzej Michalski, z-ca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Janina Mikołajczyk, która odczytała okazjonalny list Wojewody Świętokrzyskiego.
Piękny program artystyczny związany z ideą Pól Nadziei zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki.W czasie spotkania przedstawiony został również harmonogram akcji oraz możliwości zaangażowania szkół i innych placówek w kampanię. Delegaci z obecnych szkół otrzymali sadzonki żonkili, które mają być inspiracją do stworzenia szkolnych rabat.
Zwieńczeniem uroczystości było sadzenie cebulek żonkili na rabacie przy Hospicjum. Żonkil to znak akcji, gdyż jest symbolem nadziei. Wiosną, gdy rozkwitną, będą rozdawane darczyńcom podczas kwest ulicznych. Dodatkowo, kwiaty zostaną posadzone przy szkołach i na rabacie przy ulicy Warszawskiej w Kielcach.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w popularyzację idei hospicyjnej i udział w dziesiątej edycji kampanii Pola Nadziei. Uczestnictwo wielu delegacji uczniów i nauczycieli z województwa świętokrzyskiego był potwierdzeniem, że młodzież jest niezwykle wrażliwa na potrzeby ludzi chorych. Zapraszamy przedszkola, szkoły, osoby indywidualne i organizacje do włączenia się w działania edukacyjne, konkursy, kiermasze i inne akcje związane z Polami Nadziei.