W modlitewnym klimacie podsumowaliśmy Pola Nadziei
Dnia 18 czerwca podczas Mszy Świętej w kieleckiej katedrze dziękowaliśmy Panu Bogu za wszelkie dobro, które dokonało się podczas kampanii Pola Nadziei 2019/20. W modlitwie wzięli udział kapłani, pracownicy hospicjum, wolontariusze i przedstawiciele różnych instytucji wspierających akcję. Liturgię uświetniła schola z parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach pod opieką p. Katarzyny Bojczuk. Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Kaleta, który w homilii mówił: ,,Chcemy podziękować Panu Bogu za wszystkie osoby pomagające kieleckiemu hospicjum. Chcemy podziękować za wolontariuszy, księży, nauczycieli, uczniów i instytucje wspierające. Modlitwą otaczamy personel medyczny, który w tym szczególnym okresie pandemicznego zagrożenia z oddaniem służby osobom chorym. Wreszcie szczególną pamięcią modlitewną obejmujemy samych chorych. To oni mają uprzywilejowane miejsce w sercu Pana Jezusa i w naszych sercach. Ta piękna forma zaangażowania się w ideę pomocy bliźniemu zasługuje nie tylko na zauważenie, ale także na najwyższe uznanie”. Biskup podkreślił, że jakkolwiek wiosenne żonkile nie mogły być ścięte i rozprowadzone, to jednak dobro zakwitło w sercach wielu ludzi dobrej woli wspierających ideę hospicyjną. Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej po zakończeniu liturgii podsumował Pola Nadziei. Przypomniał, że dziesiąta odsłona akcji rozpoczęła się jesienią 2019 roku, kiedy to na rabatach zostały zasadzone cebulki żonkili. Następnie wolontariusze przed Uroczystością Wszystkich Świętych kwestowali na cmentarzu w Cedzynie, w grudniu odbyły się kiermasze bożonarodzeniowe, a także spotkania edukacyjne w szkołach. Na początku tego roku miały miejsce: koncert charytatywny w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, akcja ,,Serce dla hospicjum”, turniej charytatywny w piłce nożnej zorganizowany przez uczniów VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach oraz zbiórka przeprowadzona przez kleryków podczas Mistrzostw Polski Seminariów Duchownych w Kielcach. Wiosną ze względu na epidemię koronawirusa wiele z zaplanowanych wydarzeń takich jak kwesty uliczne, zbiórki przy parafiach czy imprezy plenerowe nie odbyło się. Akcję przekształcono w Wirtualne Pola Nadziei. Wolontariusze nagrywali rozmaite filmiki, by wesprzeć na duchu podopiecznych hospicjum i promować ideę pomagania, umożliwiono też wpłacanie datków on-line. Po zniesieniu obostrzeń w czerwcu w kościołach przeprowadzono kilka zbiórek, a niektóre przeniesiono też na miesiące wakacyjne.
Pola Nadziei to międzynarodowa kampania, która ma na celu szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych i zbieranie funduszy na działalność hospicjów. W Kielcach kampania prowadzona jest na rzecz Hospicjum Stacjonarnego i Domowego im. św, M. Teresy z Kalkuty w Kielcach. Sytuacja Hospicjum jest szczególna, gdyż oprócz funduszy potrzebnych do prowadzenia bieżącej działalności, wzrosło zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej dla personelu medycznego, ozonatory, oczyszczacze powietrza. Z tego względu kampanię „Pola Nadziei” cały czas można jeszcze wspierać wpłacając dobrowolne datki do wirtualnej puszki: http://hospicjum.kielce.caritas.pl/pola-nadziei/wirtualnepolanadziei
Dziękujemy wszystkim. którzy w rozmaity sposób wspierają Pola Nadziei okazując wrażliwość serca dla osób dotkniętych szczególnym cierpieniem.
Patronat honorowy kampanii Pola Nadziei 2019/2020 objęli: Biskup Kielecki Jan Piotrowski, Senator RP Krzysztof Słoń, Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik.
Patronat medialny: TVP3 Kielce, „Echo Dnia”, „Radio Kielce”, „Radio Em Kielce” i Tygodnik Katolicki „Niedziela”.