Krzyż św. Jana Pawła II w Hospicjum w Kielcach

Krzyż PapieskiW Dzień Zaduszny 2 listopada 2016 r. w. Hospicjum Caritas im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach miała miejsca niezwykła celebracja. Przez kilka godzin w kaplicy adorowano Krzyż, który podczas Drogi Krzyżowej, na kilka dni przed śmiercią, trzymał w swych rękach św. Jan Paweł II.

Uroczystość rozpoczęła Msza św., pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka. W modlitwie polecano zmarłych rodziców, krewnych i bliskich oraz podopiecznych Hospicjum. W homilii ks. Krzysztof Banasik – zastępca dyrektora Caritas przybliżył historię Krzyża, który towarzyszył Ojcu Świętemu w ostatnich dniach Jego ziemskiej drogi. Kiedy kard. J. Ratzinger 25 marca 2005 r. prowadził Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum, Jan Paweł II przeżywał to nabożeństwo w swojej watykańskiej kaplicy za pośrednictwem telewizji. W pewnym momencie kamery pokazały jak Jan Paweł II obejmuje Krzyż podany mu przez sekretarza ks. Mokrzyckiego. „Ten znak zbawienia, który Święty z taką miłością tulił do swego serca, może dla każdego stać się umocnieniem w cierpieniu” – mówił ks. Krzysztof.  Na zakończenie Eucharystii Bp Marian wyraził radość z tego, że mogliśmy żyć w czasach Jana Pawła II i być świadkami Jego świętości.

Po Mszy św. pracownicy, wolontariusze i pacjenci uczestniczyli w adoracji Krzyża, którą poprowadził kapelan Hospicjum ks. Sylwester Iwan. Krzyż Papieski odwiedził diecezję kielecką w ramach peregrynacji przeżywanej w Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta. W tych dniach odwiedził Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Kielcach i Dom Samotnej Matki w Wiernej Rzece. Dzięki życzliwości Koła Kieleckiego TPBA Krzyż nawiedził także nasze kieleckie Hospicjum.