Ks. Stanisław Urbaniak, pallotyn opowiadał o 31 lat pracy na misjach

Ks. Stanisław Urbaniak SAC – polski pallotyn wyróżniony przez Prezydenta Rwandy odwiedził podopiecznych i rodziny naszego Hospicjum na spotkaniu „Podniebne Cuda” w czwartek, 7 września. Pallotyński misjonarz opowiedział o swoich doświadczeniach, odpowiadał na pytania związane z misjami i życiem w Afryce oraz modlił się w intencjach Domu Hospicyjnego.

Ks. Stanisław Urbaniak SAC znalazł się wśród 17 osób odznaczonych przez prezydenta Rwandy Paula Kagame za budowanie jedności w społeczeństwa Rwandy. Jest pierwszym misjonarzem z Polski, który został uhonorowany tą nagrodą.

Ks. Stanisław Urbaniak pracował w Rwandzie przez 31 lat. W czasie wojny w latach 1990 – 1994 wraz ze swoimi współbraćmi – pallotynami, z wielkim zaangażowaniem pomagał zarówno Hutu, jak i Tutsi. Nie tylko modląc się o zaprzestanie walk, ale też udzielając schronienia w świątyni. Od wielu lat pracował w parafii Ruhango. Kiedy rebelianci z bronią w ręku otoczyli kościół, w którym modlili się ludzie o ocalenie i chcieli dostać się do środka, ks. Urbaniak sam stanął naprzeciwko nich, odtrącił skierowany w jego stronę karabin i głośno się modlił. Nagle rebelianci odjechali. Dzięki temu ludność schroniona w parafii Ruhango ocalała.

Obecnie, jako wotum wdzięczności, w Ruhango powstało Sanktuarium Jezusa Miłosiernego, w którym w każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywają się Msze święte z modlitwą o uzdrowienie.

źródło: ekai